Alapvető szövegtagolás a hozzászólásokban

Itt bárki segítséget kérhet ha gondjai támadtak a fórummal és akik még nem regisztráltak, itt kérhetnek tanácsot a regisztráláshoz.

Alapvető szövegtagolás a hozzászólásokban

HozzászólásSzerző: Island » 2010.09.10. 00:26

Kérem a moderátorokat, hogy mindenki épülésére helyezzetek el a szabályok vagy kérések közt egy felhívást, ami a magyar nyelv írásbeliségének legalapvetőbb szabályaira (mondatkezdő nagybetű, mondatvégi pont, köznevek kisbetűvel, tulajdonnevek nagybetűvel, angol szavak magyar ragozásának borzalmai stb.) figyelmeztet, és azok betartására ösztönzi a fórumtagokat. Értem én, hogy XXI. század, meg SMS-generáció, de tudomásom szerint nem vagyok egyedül azzal a problémával, hogy néha a szó szoros értelmében nem értem, nem tudom kihámozni a teljesen tagolatlan, mondatkezdéseket, alapvető mondattani kohéziót nélkülöző (viszont emotikonokkal és emotikonhelyettesítő írásjelhalmazokkal telezsúfolt) hozzászólásokból a mondanivalót.

Tudom, hogy itt senki sem tanárnéni, nem is kívánom a moderátorokra ezt a feladatot testálni - nem a ti dolgotok pótolni, amit a szülők és az iskolák elmulasztanak - de legalább egy kérés erejéig próbáljuk ösztönözni az odafigyelést, nemcsak azért, mert kitépem a hajam a "Hétfő"-k, "November"-ek és "Magyar"-ok láttán, hanem néha a konkrét információkat nem tudom kiguberálni a sorok közül, mert a fórumozók néha egy főmondatot és egy mellékmondatot nem hajlandók úgy egymás mellé helyezni, hogy a kettő közötti viszony értelmileg felfogható legyen.
Itthon: Ichiru (LUTS SDF Howl), Asha (LUTS SDF Jude), Naya (LUTS 2009 Summery), Asher (Soom MA Sabik), Winter (Spiritdoll Insane)
Ametisztgyöngyök

Flickr
Island

Re: Alapvető szövegtagolás a hozzászólásokban

HozzászólásSzerző: NiuKy+ » 2010.09.10. 12:47

Habár én nem vagyok a magyar nyelvnek nagy szakértője, és a helyesírási problémák nem zavarnak annyira (mert én se tudok helyesen írni), de attól én is görcsöt kapok, hogy ha látok egy csomó szöveget leírva és a szó legszorosabb értelmében nincs értelme XD
Én leginkább a mondatok tagolását hiányolom, valamint a szöveget összetartó tényezőket.
Én nem vagyok magyar mégis megpróbálok odafigyelni rá, hogy mit írok és hogyan.
Szerintem is jó ötlet ha nem is szabályt alkotni rá, de legalább felhívni a figyelmet arra, hogy a fórum nem chat.
Kép

Amy . Terra . David . Vera . Ean . Berni . Ren . Zoi . Sigalit . Bertrand . Damian . Masato .
tervben: Fion
NiuKy+

HozzászólásSzerző: Amaterasu » 2010.09.11. 12:16

Én is örömmel csatlakozom az indítványhoz, mert engem is nagyon tud zavarni az ilyesmi (bár lehet, hogy ez nálam szakmai ártalom... ^^; ). Viszont azért hozzátenném, hogy ezen a fórumon általánosságban még mindig jobb a helyzet, mint nagyon sok más helyen. Mindenesetre egy próbát tényleg megérne, hátha kicsit jobban odafigyelne mindenki.
BenőHaru-sanMikotoLelleLoránd
Kép
Amaterasu

HozzászólásSzerző: Ayase » 2010.09.11. 12:47

Én is maximálisan egyetértek. Csak a magam nevében beszélhetek de részemről egyértelmű, hogy senki nem azt szeretné, hogy minden egyes posztot csekkoljanak le a Word helyesírás-ellenőrzőjével enter előtt, de azért mégis egy ponton azért durva, hogy bizonyos hozzászólásokra csak pillog az ember. Ezen jó lenne változtatni.
~ Omi [C.D. Om] ♥ Yuuya [NinoDoll Woo.U] ♥ Susumu [DL Anona] ♥ Akio [MD Ryu] ♥ Shinya [SD SL Ize] ♥ Liam [Soom MA Sabik elf]
Ayase

HozzászólásSzerző: Smaug » 2010.09.11. 13:57

Az adminok foglalkoznak a kéréssel, remélhetőleg hamarosan meg tudom majd írni a hivatalos álláspontunkat.

Addig is köszi a türelmet ;)
Kép
I strangled someone with a shoelace once. Does that count as expressing myself through clothes?
Smaug

HozzászólásSzerző: Smaug » 2010.09.15. 11:48

Nos, pár változtatást eszközöltünk a fórum beállításaiban és a szabályzatban - erről született egy bejelentés is:

viewtopic.php?f=5&t=2917

Remélem elégedettek lesztek az újdonságokkal. :)

A moderátorok ettől függetlenül nem fognak minden egyes üzenetet helyesírás-ellenőrzőként végigböngészni, hiszen ez nem egy szépirodalmi fórum, hanem egy informális hobbi-közösség, és nincs ilyenre kapacitásunk.

Kérlek vegyétek továbbá figyelembe, hogy nem minden fórumtagunk anyanyelve magyar - gondolom külföldi fórumokon sokunk angol üzeneteitől a hideg szaladgál egyes angol anyanyelvű fórumozók hátán, mégsem köteleznek minket arra, hogy tudáson felül műveljük a nyelvüket, vagy hagyjunk fel az üzenetküldéssel. Ezt a gesztust mi is megtehetjük a nem magyar anyanyelvű, de magyarul író fórumozóink iránt.

Viszont ha valakinek az üzenete teljesen érthetetlen számotokra, nyugodtan szólítsátok meg egy udvarias privát üzenetben, és kérjétek meg hogy tisztázza a mondanivalóját. Az ő számára is hasznosabb így, hiszen minden bizonnyal több választ fog kapni kérdésére/felvetésére, ha a többi fórumtag érti is, hogy mit ír.

Végül pedig egy kérés:

A Help rész a regisztrálással, fórumhasztálattal kapcsolatos egyéni problémák számára van fenntartva. A fórum működtetésével és más fórumozókkal kapcsolatos javaslataitokat, kéréseiteket kérlek a jövőben személyesen, privát üzenetben írjátok meg valamelyik Adminisztrátornak.

Előre is köszi!
Kép
I strangled someone with a shoelace once. Does that count as expressing myself through clothes?
Smaug

HozzászólásSzerző: Island » 2010.09.16. 12:51

Smaug, nagyon köszönöm! :) Pont ennyit szerettem volna, hogy ez a szabályzatban elvárás vagy igény szinten megjelenjen.
Egyértelmű, hogy nem feladatotok ellenőrizni, de néha annyi is elég, hogy így, igényként felmerül.

Minden tiszteletem azoké, akik a magyart idegen nyelvként akármilyen szinten - akár hibákkal teletűzdelve is - elsajátítják, és azt hiszem, mindannyian felismerjük, amikor valaki idegen nyelvként használja a magyart, természetesen nem róluk beszéltem, amikor felvetettem ezt a kérést.

Az efféle problémafelvetés nyilvánosságát viszont kifejezetten támogatnám - még ha nem is e topik keretében - mert
1. tisztában vagyok vele, hogy a szabályzatot, és a módosításait sajnos nem mindenki olvassa el, viszont ha egy ilyen téma friss hozzászólásként akárhol felugrik, hajlamosabbak az emberek rákattintani
2. pont a nyilvános felvetés során derülhet ki, hogy ami egyéni problémának tűnik, az sok esetben egyáltalán nem egy embernek probléma, hanem lehet, hogy a fórumozók közül sokakat érint, csak nem jutottak el odáig, hogy felvessék

Ettől függetlenül természetesen tiszteletben tartom a kéréseteket, csak építő szándékkal ötletelek.

Még egyszer köszönöm, hogy foglalkoztatok ezzel a problémával.

(Ez a bejegyzés - mivel a kérésetek értelmében off - később nyugodtan törölhető.)
Itthon: Ichiru (LUTS SDF Howl), Asha (LUTS SDF Jude), Naya (LUTS 2009 Summery), Asher (Soom MA Sabik), Winter (Spiritdoll Insane)
Ametisztgyöngyök

Flickr
Island

Vissza: Help