Lincshangulat! - Avagy mitől függ a gyűjtők haragja?

Általános csevegés BJD témában

Lincshangulat! - Avagy mitől függ a gyűjtők haragja?

HozzászólásSzerző: moniee » 2012.12.11. 21:46

Példahelyzet: kijön egy népszerű új film a mozikban, mire több babagyártó is rákap a témára. Elkészítik a filmben látható egy vagy több karaktert, majd áruba bocsájtják. Egyesek csak sejtetik a hasonlóságot, mivel úgyis mindenki tudja miről van szó, mások egyértelműbben csapják hozzá a körítést míg mások egyáltalán nem csinálnak titkot belőle, hogy ez a baba bizony abból a filmből van.
A babagyűjtők reakciója pedig kiszámíthatatlan: alapjáraton elvileg mindenki tudja hogy jogvédett dologról van szó, ezért szóvá is teszik a "koppintást".
De van pár szerencsés kivétel, aki valamiért eléri, hogy az ő portékáját ne csak megtűrjék, de egyenesen istenítsék, habár teljesen egyértelműsítik a karakter eredetét.

Mi a különbség?

Vajon mitől függ, hogy a népharag melyik babagyártó céget éri utol, ha már létező filmes, anime vagy egyéb már kitalált karaktert dob piacra?
Miért istenítik az egyik cég nyilvánvalóan jogvédett karakterről mintázott babáját (pl. LLT) míg a másikat mélyen elítélik, sőt ellehetetlenítik a működését(még annak is aki próbálja véka alá rejteni az eredeti ötletet)?

Arra vagyok kíváncsi, szerintetek mitől függ, hogy az emberekben melyik oldalra dől a mérleg.

(jogilag is érdekes téma, de most kifejezetten az emberekben, gyűjtőkben fogalmazódott érzések okaira vagyok kíváncsi. :) )
Kép
f l i c k r|||m o n i e e . n e t
Itthon: Tatiana (Iplehouse Tatiana), Evolet (moniee Evolet)
Eszter Johanna Blanche Prudence(Napi Epona)
moniee

Re: Dollmore - RS babák

HozzászólásSzerző: karasu » 2012.12.11. 22:31

moniee írta:Ezt sosem értettem-vajon mitől függhet hogy egyik cégnek szabad, a másiknak nem?
Azt hiszem ez egy külön témát is megér, lehet megkérdezem külön a véleményeket mert nagyon érdekelne.

Szerintem nincs ebben misztikum, Moniee. A válasz a szükségszerű kiskapuban rejlik, már vagy 100 éve.
Talán az első precedens teremtő ügyek egyike lehetett: Murnau 1922-ben leforgatta Bram Stoker Drakuláját, mire az író utódai beperelték a jogdíjak miatt. A film a megsemmisítést úgy kerülte el az utolsó pillanatban, hogy a rendező új címet adott a filmnek és átnevezte a karaktereket, a kiskapu pedig azóta is létezik. Egy adott csomagban le lehet védetni a dolgokat, karaktereket, speciális jellemzőket és neveket is, de attól a részletei még szabadon felhasználhatóak, hisz, hogy példánál maradjak, Stoker szintén más vámpír történetekből, írásokból táplálkozott, vett át dolgokat és így tovább. Képtelenség lenne levédetni mondjuk egy arcformát, egy mosolyt stb., mert ha így lenne, az alkotó művészet igen nagy bajban volna, de te művész vagy, ezt jobban tudod nálam. :)
Egyes cégek is azért ússzák meg, mert nem egy az egyben vesznek át, csinálnak meg karaktereket. IOS is biztosan bajba került volna, ha Jaguar moldjához az arankar maszkot is kiadja vagy ha Osirist Sebastian M. neve alatt teszi, hisz ezek jogdíjasak, de nem tett így és ezáltal nem is lehet őt megfogni, ahogy Soomot sem Legolasért. (Anime karakterek esetén meg aztán különösen megfoghatatlan a dolog, mert művésztől függ hogyan, milyennek ábrázolja 3D-ban a 2d-s karaktert, gondolok itt pl. Grellre, akiből minimum 2 fajta, némiképp különböző DIM Minimee is létezik. Mellesleg ilyenformán DIM is megúszta eddig.)
Kép
Lilica ♥ Luka ♥ Jack "Frost" Hunter ♥ Dyfan ♥ Jean-Claude ♥
Nathaniel Graison ♥ Hollyn Plantae ♥ Mika ♥ Ritsu ♥ Jin ♥ Karasu
karasu

HozzászólásSzerző: Smaug » 2012.12.11. 23:33

Megjegyzem itt semmiféle jogi dologról szó sem volt! Nem az eredeti alkotóknak volt baja a babákkal (minthogy valszeg tudomásukra sem jutott)

Mind Raurencio, mind Nobility, mind Angell Studio a VÉRENGZŐ FANOKBA botlott bele. DoA-n a babagyűjtők viselkedtek szörnyűen, szó szerint rondának és undorítónak nevezve olyan babákat, amik abszolút korrektül néztek ki, a körítéstől eltekintve. A magánemberek akkora nyomást gyakoroltak rájuk, hogy mondhatni kicsinálták őket. Ja, és a neveik nem egyeztek a történet szereplőivel, szóval Karasu, nem tudok egyetérteni a kiskapuddal. :P

Szerintem is megér egy kis elmélkedést, hogy mi a különbség aközött ha valamit egy populáris babacég csinál és ha ugyanazt a dolgot egy kevésbé befutott babakészítő próbálja meg. ;)
Kép
I strangled someone with a shoelace once. Does that count as expressing myself through clothes?
Smaug

HozzászólásSzerző: karasu » 2012.12.11. 23:45

Akkor ez olyan lehetett, mint Leeke dundikája esetében is? Bár őket nemtudták lenyomni. A kiskapu jogilag létezik, de a hülye emberekre és az általuk gyakorolt nyomásra nem is gondoltam. Velük nem nagyon lehet mit kezdeni. :XX:
Kép
karasu

HozzászólásSzerző: Michiyo » 2012.12.11. 23:54

Mondjuk én pont nem értem ezt a hozzáállást. Miért baj az, hogy egy művész munkája inspirálja egy másikét? Már nagyon régóta hatnak egymásra a különböző művészeti ágak, amik adott esetben nemhogy kárt okoznának, hanem még gyümölcsözőek is lehetnek, hiszen a művészeken keresztül olyanokhoz is eljuthatna a másik mű, akik egyébként talán nem is hallottak volna róla, bár azt hiszem pont a Twilight sagáról csak az nem hallott, aki remetének állt egy tv, rádió és net nélküli magányos hegyi kunyhóban. De akár lehetnek olyan BJD fanok, akik mondjuk a LLT miatt tudnak most a Hetáliáról, vagy fordítva. Korrekt, akár szerződés keretében megvalósult együttműködés esetén szerintem simán mindkét fél jól jönne ki a dologból, nem kellene ezt a más a neve, de azért mindenki tudja, ki az játszmát sem eljátszani és akkor lehet a kis cégek sem esnének ennyire áldozatul a habzó szájú fanboyoknak és fangirlöknek. Arról nem is beszélve, hogy nekem megtiszteltetés lenne, ha egy másik művészt inspirálna a munkám.
Kép
Itthon: Akira (CH LJ Mars), Hikari (Dikadoll Maria), Chenz (DollLeaves Sleeping Jax), Kousuke (Resinsoul Song)
Deviantart
Egy perc
Michiyo

HozzászólásSzerző: karasu » 2012.12.12. 00:08

Én is így gondolom. Ez volna a tiszta megoldás, de ehhez eszembe jutott, hogy talán a cégek, akár kicsik, akár nagyobbak, lehet nem képesek a jogdíjak megfizetésére. Lehet azért a trükközés, mert nem tudják ezeket az összegeket megfizetni a jogtulajdonosnak. Nem tom, csak találgatok.
Kép
karasu

HozzászólásSzerző: Michiyo » 2012.12.12. 10:20

Igen a jogdíjak kemény dió, azonban ha mindkét fél rugalmas lenne, tehát tegyük fel nem kérnek csillagászati összegeket cserébe azért, hogy a másik minden lehetséges fórumon hirdeti, honnan vette az inspirációt, akkor megoldható lenne, hiszen tulajdonképp ez ingyen reklám mindkét résztvevőnek. De kicsi hal vagyok én ehhez, sajnos innen nem fogom tudni megmondani a tutit mondjuk Meyer asszonynak és a kiadójának, hogy legyenek szívesek lejjebb vinni az áraikat és ne pereljenek boldog - boldogtalant, főleg mert hát ha így nézzük az írónő sem éppen eredeti ötlet nyomán tevékenykedett. Sem a vámpírok, sem a vérfarkasok, sem az ilyen fura románcok nem nála jelentek meg először, dehát tudjuk, Shakespeare óta az emberiség nem tud újat mutatni, csak a régit jól összemixelni. :XD:
Kép
Itthon: Akira (CH LJ Mars), Hikari (Dikadoll Maria), Chenz (DollLeaves Sleeping Jax), Kousuke (Resinsoul Song)
Deviantart
Egy perc
Michiyo

Re: Lincshangulat! - Avagy mi dönti el a gyűjtők haragját?

HozzászólásSzerző: moniee » 2012.12.12. 14:17

(különválasztottam önálló témának a beszélgetést hogy ne vesszen el, mert nagyon érdekes téma. :) )

Igen én is az emberek véleményére gondoltam. Jogi kiskapuk vannak, voltak lesznek, meg igazából eléggé lerágott csont az ügy, de hogy az emberek hogy döntik el, melyik céget hordják le és melyiket imádják ugyanazon tevékenység miatt, az még mindig misztikum nekem.

Jogdíjak meg szerződések kötése ha ilyen egyszerű lenne boldogabb világban élnénk :D Habár megmondom őszintén hogy ha nekem lenne egy képregényem amiből eladogatok havonta egy-két példányt, és egy babakészítő elkészítené az egyik karakteremet az engedélyemmel, majd hülyére keresné magát, akkor bizony igenis kiugranék a hetedikről akármilyen megtiszteltetés hogy tetszik a kari a babakészítőnek... :(
Kép
f l i c k r|||m o n i e e . n e t
Itthon: Tatiana (Iplehouse Tatiana), Evolet (moniee Evolet)
Eszter Johanna Blanche Prudence(Napi Epona)
moniee

Re: Lincshangulat! - Avagy mitől függ a gyűjtők haragja?

HozzászólásSzerző: Smaug » 2012.12.12. 23:35

Én most még nem kezdek el filozofálni, csak gondoltam, hogy hasznos lenne, ha listáznám azokat a babacégeket, akik anime/film/egyéb műalkotás alapján készítettek valamit, milyen mértékű inspirációval és hogy hogyan fogadta őket a nagyközönség. A teljesség igénye nélkül:

1. Volks

Volks nagyon régóta csinál ilyet (talán a leghíresebb a Rosen Maiden inspirálta baba-sorozat tőlük). Ők minden esetben egedélyt kérnek az eredeti alkotótól, jogdíjat fizetnek, és ennek megfelelően a babákról kifejezetten hirdetik is, hogy milyen eredetűek. Gyakran direkt közös projectet vállalnak az eredeti alkotókkal (pl. Baby The Stars Shine Bright ruháiból BJD méretű másolatok készültek) Viszont ezek a babák mindig limitáltak és ennek megfelelő az áruk is. Természetesen a babagyűjtők között nem volt semmilyen felhördülés.

2. Souldoll

Souldoll híres koreai színészeket mintázott, nevén nevezve két alkalommal - az ő esetükben szintén teljesen legálisan zajlott az ügylet, az illetők tudtával, engdélyével és jogdíjjal együtt. Szintén limitált, szintén drága. Van még pár kifejezetten ázsiai arcvonású alapvonalbeli babájuk is, akikben egyesek más hírességeket vélnek felfedezni - ez azonban sosem lett egyértelműen alátámasztva. Esetükben sem tudok bármilyen fan-megtorlásról.

3. Fairyland

Fairyland egyetlen "inspirált" babája nemhogy az eredeti művész tudtával készült, de még a limitált szett teljes árusítását is rábízták, és ők maguk csak részesedtek a haszonból. Esetükben nagyon sok babagyűjtő nyomást akart gyakorolni rájuk, hogy maguk árulják a babát (és minél hamarabb), ugyanis a jogi dolgok letisztázása nagyon sok időt vett igénybe.

4. Angell Studio

Angell Studio az Angel Sanctuary manga által inspirált két babát adott ki korábban. Lucifer és Gabriel arca igazából nem hasonlít kifejezetten a mangaszereplőkre, inkább típusos AS szobornak mondhatóak. Azonban a nevük és a megjelenésükkor feltett fotók (illetve a ruhájuk) egyértelművé tette, hogy honnan származnak. Mindkét baba egy animeconra készült, ahol cosplayelték a karaktereket. A ruhákat, vagy teljes szett babákat AS nem tervezte árulni.

A rajongói reakció megoszlott. Egyesek azt kívánták, hogy a ruhák is kaphatóak legyenek, és végül AS engedett nekik. Azonban addigra felerősödött az a tábor is, akik az egész fan-baba ötletet mélyen ellenezték, és azzal fenyegetőztek, hogy Kaori Yuki megtorlását fogják követelni. Végül AS leszedte mindkét babát a honlapjáról és hosszú hónapokig csak emailen keresztül lehetett hozzájuk jutni. Később teljesen más külsővel, de válozatlan névvel visszakerültek a honlapjukra és azóta is kaphatók - bár szerintem mára már szinte senki sem tudja az eredetüket.

Angell Studio tanult a történetből - azóta kiadtak még számítógépes játékra alapozott babát, a játék készítőinek tudtával, engedélyével, hivatalos csatornákon keresztül. Illetve nagyon szeretnek történelmi, mitológiai személyiségeket megformázni, ahol persze nincs jogi gubanc^^ Egyszer próbálkoztak még, a Black Butlerhez igen hasonló arckifejezésű, és kissé hasonló ruházatú babákkal, de sem a név, sem a többi részlet nem volt egyértelmű egyezés. A rajongók azért felismerték, volt is némi morgás miatta, de mivel a szóban forgó manga szereplői azért nem különösebben egyedi kinézetűek, ezért nem lett nagyobb visszhangja a dolognak.

5. Dollmore

Dollmore főleg ismert ruha designokat szeret babásítani. A legnagyobb felháborodás talán a Black Butler manga Cielje által viselt lányruha inspirálta darabot övezte, sokan vasvillával fenyegetőztek. A történet csavarja, azonban, hogy Ciel ruháját NEM a mangaka találta ki, hanem egy régi-régi Audrey Hepburn ruha szinte tökéletes mása. Dollmore azt válaszolta a felháborodott fanoknak, hogy ők bizony a My Fair Lady-ből nyerték az ötletet. Ettől a háborgó tömeg kissé meghökkent.

A kérdés egyébként is kétséges ruhák esetén, hiszen azokat nem lehet levédetni. Dollmore egyéb, ismertebb karakterek által inspirált babái nem az eredet, mint inkább a horrorisztikus tálalás miatt voltak még megcélozva.

6. Soom

Soom talán legegyértelműbb más-által-inspirált babája természetesen Hyperon, akinek az arcvonásai és a ruházata is nagyon erősen hajaz Vampire Hunter D karakterére. Nincs egyértelmű egyezés azonban és a név is más. Ettől függetlenül a babát sokan felismerték, volt is némi elégedetlenség, de rendkívül hamar elcsitult. Igazából Soom nem tapasztalt bármilyen problémát a babagyűjtők részéről.

Egy másik esetük volt, amikor egy híres történelmi személyt kívántak megszemélyesíteni (Rákóczit), azonban a valóságtól teljesen elrugaszkodott történettel (vámpírként). Őszinte leszek, én személy szerint kifejeztem erős ellenszenvemet, mert egy dolog "random Erdélyi vámpír nagyúr" karaktert készíteni, és egy másik dolog egy nemzet egyik hősét vámpírként ábrázolni. Másoknak viszont tetszett a koncepció. Végül Soom visszavonta a babát, és azóta városneveket használ az Idealian vonalban személynevek helyett.

A legutóbbi, Legolasra távolról hasonlító babájuknál én nem látom a hasonlóságot (sem ruházatban, sem arcvonásban). Random szőke elf karakter igen sok létezik a világon^^

7. IOS

IOS nagyon régóta nagyon egyértelműen a kedvenc mangáikra alapozza a babáik jó részét. A hatást csak erősíti az erősen stilizált arcvonásuk és a promóciós öltözékük - a nevek viszont mindig mások. Mégis, igazából a közelmúltig egyetlen rossz szó sem esett a tevékenységükről. A legutóbbi fiaskójukat sem a rajongók robbantották ki, hanem a kérdéses mangát terjesztő kiadó. Tudtommal ők az egyetlenek, akiknél valóban jogi útra terelődött a kérdés. De egyébként a babagyűjtők simán hagyták volna, hadd csináljanak bármit.

8. La Légende de Temps

LLT abban a különös helyzetben van, hogy bevallottan Hetalia inspirálta babái vannak, azonban ha nem szólna, az arcukból ez sosem derülne ki. Ugyanis IOS-al ellentétben nem az eredeti mangára stilizálja őket, hanem saját - félrealisztikus - fanartokat készít és a saját fanartjaiból mintázza a szobrokat. Készített szobrot rajongásának egyéb tárgyairól is (khm, Benedict Cumberbatch, khm.), azonban a teljesen egyértelmű arcegyezés miatt tudtomal őt nem kívánja árulni (javítsatok ki ha tévedek). A babagyűjtők részéről sosem kapott hideg zuhanyt, valószínűleg részben azért, mert a babái a saját rajzaira jobban hasonlítanak, mint a Hetalia megalkotójának műveire.

9. Nobility

Nobility a Twilight szereplőiről mintázott babákat adott ki, amik egyrészt arcvonásaikban is erősen elütöttek a megszokott Nobility stílustól, másrészt igen beszédes neveik voltak (Wolfman, khm.), és a tálalásuk sem hagyott kérdést maga után. A babagyűjtők nagyon rövid úton mélységesen felháborodtak, és végül Nobility jobbnak látta, ha visszavonja a kérdéses babákat. Kicsit később pár babagyűjtő azonban kérte őket, hogy más karakterként azért lehessen kapni a babákat (az arcbeli hasonlóság azért nem volt annyira egyértelmű). Így most Wolfman egész biztosan kapható, mint opcionális fej - ez úgy tűnik megtűrt a korábban felháborodók szemében is.

10. Raurencio Studio

Twilight megint. Ráadásul még gondosabban a színészek hasonmásaira formázva, igen egyértelmű körítéssel. A neveik pedig az adott Twilight karakter neveinek első betűi voltak. A hobbi hihetetlenül gyorsan lecsapott, nemcsak magát az inspirációt ítélték el, de magukról a szobrokról is nagyon sértő és rosszindulatú dolgokat mondtak (lényegében mindennek lehordták őket). Racius tagja DoA fórumának, ezért személyesen kért bocsánatot és visszavonta a babákat, bár azt mondta, hogy később más néven és más külsővel azért szeretné kiadni őket. Erre sosem volt alkalma, mert közben megszűnt a boltja.

+1. Iplehouse és Oasisdoll

Őket azért veszem egybe, mert igazából nem ismert, vagy ikonikus karaktereket formáztak meg, viszont tudvalevő, hogy szokták színészek arcvonásait BJD stílusba önteni. Oasisdoll Natalie-t például Natalie Portman inspirálta, illetve volt tervben egy Audrey Hepburn vonású leányzó is (ő nem lett kiadva). Iplehouse SID/EID babái között szintén akadnak koreai és nyugati színészek által inspirált szobrok.

Az ő babáikkal kapcsolatban igazából sosem hallottam negatívumot, valószínűleg azért, mert mindegyikük erősen a saját stílusában valósítja meg az arcokat és nagy hangsúlyt fektet az adott szobor sokoldalúságának bemutatására. Tehát nem feltétlenül egyértelmű, hogy itt egy létező személy arcáról volna szó.

És természetesen akad még számtalan mese, legenda, klasszikus történet által inspirált BJD a hobbiban (ráadásul hullámokban jönnek...khm...Alice...khm...Piroska). Ezek a karakterek azonban annyira a köztudatban vannak, hogy sosem láttam még negatív reakciót miattuk. DIM pedig szerintem egy egészen más tészta.
Kép
I strangled someone with a shoelace once. Does that count as expressing myself through clothes?
Smaug

Re: Lincshangulat! - Avagy mitől függ a gyűjtők haragja?

HozzászólásSzerző: NiuKy+ » 2012.12.13. 00:06

Fhhhh wáow micsoda információlöket!
Ez nagyon érdekes és tanulságos összegzés volt Smaug! Örülök hogy rászántad az időt hogy ezt mind összeszedd :munch:
Kép

Amy . Terra . David . Vera . Ean . Berni . Ren . Zoi . Sigalit . Bertrand . Damian . Masato .
tervben: Fion
NiuKy+

Következő

Vissza: Csevegő