Szerző: Smaug » 2013.01.26. 17:25
No, egy pár dolog amit megtudtam (főleg általános, némi Volks specifikus):
1. Méret és kivitelezés
Azt mondják a recastok mindig kisebbek, ezért segíthet ha pontosan lemérjük a babát/testet. Sajnos ez nem túl biztos módszer, három ok miatt:
a) Maguk a babacégek sem mérik le pontosan a babáikat. Ha nincs egy ugyanolyan babád otthon, akkor nem lehetsz biztos benne, hogy nem csak mérési hibáról van-e szó. Példa: az én hivatalosan 62cm magas Leeke babám idehaza lemérve mindössze 59cm magas volt. Ez nem kis különbség - és közvetlenül Leekeworld-től rendeltem.
b) A nagy forgalmú babacégek babái - ha nem mindig az eredeti moldból készítik a szilikonformákat - is összemennek szép lassan. Dollmore alig pár hónapja adott ki felújított méreteket a babáiknak, ugyanis a pár év alatt átlag fél centivel kisebbek lettek. Soom babáinál is észlelhető hasonló tendencia. Mivel egy szilikonforma kb. 50 babát bír ki, és az eredeti szobor is tönkremegy egy idő után a használatban, ezért ők kénytelenek egy idő után újabb babákat alapszobornak venni (lényegében recastolják a saját babáikat). Így a részletgazdagságuk is csökken (ez már egy-egy szilikonforma elhasználódásával is megjelenik) és a méretük is.
c) sajnos mára már vannak olyan recastolók, akik nem szilikonformával öntenek újra, hanem 3D-ben bescannelik a babát, és onnan "nyomtatják" ki. Így a méret tökéletesen egyezik az eredetivel, sőt, ha úgy akarják, akár nagyobb is lehet.
Segíthet viszont ha képet kérünk az ízületekről, a működésükről. A recastok ízületei gyakran rosszabbul illeszkednek, aránytalanok, és különösen a mágneses végtagok szoktak furák lenni (persze egy 3D scannelt babára ez sem igaz).
2. Öntési vonalak
Persze meg lehet kerülni az öntési vonalak jeleit, de szerintem érdemes megnézni őket, mert nem mindig taktikáznak vele.
a) dupla öntési vonal - egyértelmű jel
b) nem szokottan elhelyezett, vagy különösen nagy, fura öntési vonal
c) NINCS öntési vonal - ha a recastoló el akarja rejteni ezt a jelet, az is egy jel, hiszen a legtöbb nagy babacég akiket másolnak alapból nem csiszolja le az öntési vonalakat, sőt egyesek híresen látványosak (Soom). Ha egy Soom babán nincs öntési vonal, az gyanús. Ha a tulaj azt mondja, hogy maga csiszolta le, mutassa meg a nyomát - a dupla vonalnak nyilvánvalóan dupla nyoma is lesz.
3. Szín
Vannak babák amik csak bizonyos színekben jelennek meg. Utána kell nézni, hogy az adott megjelenés milyen színekben volt, és így ki lehet szűrni ha recast. Ha csak testről van szó (pl. egy limitált SD17 megjelenésből), akkor érdemes megkérdezni, hogy melyik baba testéről van szó, és annak utánanyomozni.
Képről szín meghatározást sajnos nem tudok ajánlani, mert ahány fényképezőgép/lámpa/fényviszony/fotós, annyi színe lehet a babának. Az összehasonlító fotók többet mondanak, de én már szerkesztettem olyan képet, ahol az élőben nyilvánvalóan elütő test-fej kombó tökéletesen összeillőnek nézett ki.
4. Fullset
Teljes szettet nagyon nehézkesen másolnak egyelőre (bár egyes recastolók már igyekeznek az eredeti festéseket imitálni). Ha valaki beleakad egy fullsetbe, az általában legit - persze ha részeket akarunk csak megvenni, lehet hogyaz eladó nem hajlandó szétszedni.
5. Papírok, eredetiség jelzések
Mindig rá kell kérdezni hogy eredeti papírjai vannak-e a babának, kérjünk róla fotót is (lehetőleg aznapi dátummal, a baba mellett is). Manapság már igen sok babacég ad valamilyen dokumentumot a baba mellé, sőt egyesek (Loongsoul) külön dokumentálják a testet és a fejet is. Fejek belsejében a belekarcolt számozás, vagy név fontos jel lehet (recastoknál ezek hiányozhatnak, vagy kisebbek, halványabbak).
Általában a fejekre szoktak kis táblákat is ragasztani kívülre (vagy pl. Luts nagyobb babáinál a fej belsejébe). Ezekről is kérjünk fotót. Volks babák esetében sajnos már ezeket a táblákat is hamisítják, méghozzá gyakran igen jó minőségben. Azért nem árt megnézni, hogy az adott dátum idején egyáltalán volt-e Dolpa (Dolpa limitáltaknál mindig benne van ez is a szériaszámban), sőt akár Volksot is meg lehet kérdezni emailben, hogy legit babához tartozik-e az adott tábla.
6. Az eladó
Igaz ez mnidenféle vásárlásra igaz, de mindig érdemes utánanézni az eladónak. Legyen jó a feedback-je, és DoA-n pl. minél régebb óta tag, annál valószínűbb, hogy megbízható az illető (persze mindig akadhatnak kivételek, de a csalók azért kiszűrődnek, plusz a régi tagok sok babája még a recast-boom előttről származik). A Feedback-ben azt is láthatjuk, hogy MILYEN babákat szokott árulni. Gyanúsan sok egyforma babát adott el? Lehet hogy recastok. Vagy pl. van feedbackje egy közös rendelésről egy adott cégtől, és most pont annak a babáját akarja eladni? Lehet hogy pont akkor vette a babát! A recast tulajok általában nem vásárolnak attól a cégtől, akinek a babáit lopják.
És ne csak a feedbackjét nézzük meg, hanem úgy általában az aktivitását, és keressünk rá az adott babára:
a) van-e dobozbontása? Ha igen, nézzük meg a dobozát, a csomagolását, mert ez is árulkodhat.
b) fotók a babáról, ha több van ugyanattól a cégtől, akkor közös fotókon hasonló-e a színük. Tesz-e fel színösszehasonlítós, vagy bármilyen "segítő" jellegű fotókat? Ha valakienk recastja van, ezeket általában elkerüli, hiszen eleve tudja, hogy nem hiteles az összehasonlítása.
c) ugyanannak a babának az egyéb részei felbukkannak-e az üzenetei között (pl.: Volks babái gyakran fullsetek. Atttól még hogy ő mondjuk csak a testet árulja, lehet hogy egy másik babája használja a ruhadarabjait, vagy a parókáját az eredetinek). Kérdezzünk rá, vagy keressünk képet róla.
d) más "fórumok". Van a tulajnak Flickr-je, Devije, Tumblr-je? Nézzük meg azt is, hátha kiderül hogy titokban nagy recast pártoló. Vagy éppen ott bukkanunk rá egy-két érkezős fotóra ami megerősíti a baba legit eredetét. Ha van Livejournalja, vagy más naplója, ott lehet hogy ír a babáról, vagy a megérkezéséről, és ebből is nyerhetünk hasznos infókat.
7. A pénz
Végül, de nem utolsó sorban mindig tartsuk észben:
"Ha túl jó, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg nem igaz". A baba ára árulkodhat a valódiságáról.

I strangled someone with a shoelace once. Does that count as expressing myself through clothes?