Lakkok - avagy MSC, és a helyettesei

Útmutatás hogyan fesd ki babádat, hogyan lehet teljesen egyedivé varázsolni vagy csak esztétikusabbá tenni

Lakkok - avagy MSC, és a helyettesei

HozzászólásSzerző: Smaug » 2008.10.04. 13:39

Mindenki tudja hogy a Gunze Mr. Super Clear (becenevén MSC) a legelismertebb lakkspray, amit a BJD gyűjtők használnak - talán csak az új Zoukeimura versenyezhet vele.

Sajnos azonban kicsiny hazánkban igen nehéz hozzájutni, ritkaságban nagyjából vetekszik azzal a bizonyos fehér hollóval, és az ára sem a legbarátibb. Éppen ezért összegyűjtöttem a lehetőségeinket babafixálás szempontból:

MSC beszerzés:

Az MSC (Mr. Super Clear) Matt, és UV Cut Matt változatát kell keresni. A másik kettő (Satin és Gloss) NEM JÓ babafestéshez, mert csillognak.

a) rendelhetünk külföldről - megfelelő helyről olcsóbb, mint itthon. A megszigorított gázflakon-szabályok miatt szinte mindenhonnan csak hajóval, vagy földi járművel szállítják hozzánk, ez lassú (2-3 hónap míg megérkezik feladás után), így időben kell gondoskodni a megfelelő MSC-készletről. Ebay-en mindig akad főleg Hong Kongból megfelelő bolt, ahonnan beszerezhetjük.

Szerencsére 2010-ben a Gunze átalakította az MSC összetételét, így már az EU-n belül is legálisan forgalmazható, így több európai terjesztőnek is könnyebbé vált a hozzájutás, bár igen borsos áron:

http://shop.fashiondoll.nl/ - Hollandia
http://www.eduard.com/store/index.php?s ... er%20clear - Csehország

b) vásárlohatunk idehaza - szintén drágább, de legalább biztos és gyors:

http://www.replica.hu/index.php?p=shop& ... =&pid=6963 - jelenleg ez az egyetlen hely ahol szokott lenni akár raktáron, akár rendelésre

Alternatív lakkok után nézhetünk:

a) Zoukeimura Finishing Powder - Volks saját fejlesztésű lakkja, sajnos csak személyesen, vagy Japánon belül, esetleg az USA-ban érhető el.

b) Testors Dullcote Matt - Főleg az USA-ban kapható és meg sem közelíti az MSC színvonalát (sárgul, és vonzza a port).

c) Testors Model Master - USA-ban kapható, aki használta az mind nagyon elégedett vele, valamiért mégsem terjedt be a BJD köztudatba.

d) Gunze Mr. Topcoat Flat Matt - ugyanaz a gyártó, mint az MSC, csak Mr. Topcoat vízbázisú. Ugyanúgy viselkedik, szintén alkohollal lehet lemosni és jó fedést biztosít, de nem annyira matt, mint az MSC. Sajnos nem fog rajta annyira jól a pasztell, de azért használható. Itthon is kapható:

http://www.jatekmakettcentrum.hu
http://www.modellbolt.hu

e) Vallejo Matt Spray - BJD-n kipróbált lakk, ami nem ártalmas nekik. Van babaforgalmazó, aki maga is árulja ezt a lakkot. Sajnos aki kipróbálta, az annyira nem volt elragadtatva tőle (infó DoA-ról):

Mattság és fogás: Nem olyan matt, mint az MSC, egy csillogóbb babát például nem mattít be teljesen. A pasztellt felveszi, de nem olyan egyenletesen, mint az MSC. A vízzel hígított akrilfesték szinte egyáltalán nem fog rá.

Tartósság: Vízálló, viszont könnyen karcolódik, ezért tartós festéshez nem ajánlható.

Kinek ajánlott: Kéz-láb illetve test árnyaláshoz, amihez nem kell festék. Mivel nem tartós, ezért csak gyakorlásra.

Idehaza kapható Wargammers boltokban: http://www.wargammers.hu/termek/festeke ... -matt.html

f) Citadel Purity Seal Satin - Régen a Purity Seal Matt egyértelmű sikertörténet volt, viszont sajnos már kivonták a forgalomból és csak a Satin változat maradt. Ezt vannak akik nagyon kedvelik, vannak akiknek nem vált be (infó DoA-ról):

Mattság és fogás: Nem olyan matt, mint az MSC - óvatos fújással, vékony rétegekben nem csillog az eredmény, de ha valaki nem figyel oda, akkor könnyen félfényes lakkréteget tud létrehozni. Nagy pozitívum viszont barna bőrű babáknál, hogy több rétegben sem fakít - az MSC-vel ellentétben - így nem lesz világosabb, púderszerű hatása sötétebb bőrszín festésekor sem. Erősebb foga van, mint az MSC-nek, tehát jobban veszi fel a pasztellt. A festék ugyanolyan jól fog rá, mint az MSC-re.

Tartósság: Tartósabb, mint az MSC, a szokásos eszközökkel természetesen eltávolítható, de állítólag nagyon munkaigényes leszedni.

Kinek ajánlott: Olyan arcfestőknek, akik egy olcsóbb, könnyebben elérhető alternatívát keresnek, hajlandóak megpróbálkozni vele, de nem vágja őket a földhöz, ha mégsem válik be. Ahogy mondtam, van aki esküszik rá, van aki nagyot csalódott. Van aki MSC-vel kombinációban használja úgy, hogy az alapozó és rétegek közötti lakkhoz Citadel-t használ, és a legvégén fúj 1-2 záró MSC réteget, hogy abszolút matt legyen a végeredmény.

Idehaza kapható volt Wargammers boltokban azonban sajnos 2015-ben a Citadel beszüntette a gyártását.

g) Humbrol Acrylic Varnish - Matt (49) - Idehaza is kapható. Egyelőre még viszonylag kevés vélemény áll rendelkezésünkre, de azok eddig pozitívak. DoA-n is akadtak akik sikeresen használták, és én is kipróbáltam.

Mattság és fogás: Egyelőre csak úgy használtam hogy az alapozó réteget MSC-vel fújtam fel, majd erre már a Humbrolt használtam több rétegben, és a végén is ezzel fejeztem be a festést. Ugyanúgy használtam, ahogy az MSc-t szoktam (5 perc felrázás, gyors, vékony réteg) A felülete és a mattsága lényegében megegyezett az MSC-vel, tapintásra talán egy hajszállal bársonyosabb. A pasztellt és a festéket is nagyon szépen vette fel, nem éreztem különbséget közte és a tisztán MSC-vel festett babák között. Sötétebb színű babán, illetve önmagában viszont még ki kell próbálni.

Tartósság: Hosszútávú tapasztalatom még nincsen. Rövid távon mindent elkövettem ellene, amit egy átlag arcfestés ellen szoktam (körömmel/fogpiszkálóval kapirgálás, véletlenül köröm lendületből belevágása, stb.), ezek nem okoztak sérülést rajta. Nem vonzza jobban a port mint az MSC, viszont egy picit nehezebb leporolni - finom ecset helyett inkább a kezemet kellett használnom nagyobbacska szöszöknél. DoA-n a leszedésénél sem találtak említésre méltót, én még nem próbáltam lemosni.

Kinek ajánlott: Olyan arcfestőknek, akik egy olcsóbb, könnyebben elérhető alternatívát keresnek, és nem riadnak meg valamitől, amivel még nem áll rendelkezésre nagyon széles tapasztalat. Fontos, hogy csak olyanoknak tudom ajánlani, akiknek van lehetőségük a szabadban használni (és kizárólag maszkkal) mert sokkal erősebb és tartósabb a szaga mint az MSC-é. A frissen megszáradt (10 perces) lakknak még festés közben is van egy halvány dióra emlékeztető aromája, de ez pár óra alatt elmúlik. MSC-vel kombinációban is használható.

http://www.sylkamodell.hu/Humbrol-Akril ... D6049.html - oda kell telefonálni előtte, hogy biztos van-e

Ha bárki tud még megfelelő, kipróbált, vagy ígéretesnek hangzó lakkot idehaza, vagy a környéken, ne habozzon megosztani velünk ;)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Smaug 2015.06.18. 17:25-kor.
Kép
I strangled someone with a shoelace once. Does that count as expressing myself through clothes?
Smaug

Re: Lakkok

HozzászólásSzerző: Smaug » 2008.10.04. 13:40

Régóta kacérkodom a Vallejo Matt Lakkal is, ha valaki szeretné kipróbálni, az itt megtalálja: [link]

Csak ne felejtsen el beszámolni, hogy tudjuk milyen :lol:
Kép
I strangled someone with a shoelace once. Does that count as expressing myself through clothes?
Smaug

Re: Független csevegés BJD témában-

HozzászólásSzerző: Sheila » 2009.01.25. 23:48

Megígértem hogy ellinkelem a makettes srác webjét, ha akartok töle rendelni emilezzetek neki, nekem szinte azonnal válaszolt és mikor kifizettem neki utalással, még aznap fel is adta, ráadásul péntek délután volt. :)

http://szucslaszlo67.tar.hu/elado_makettek.htm

kb a lista negyedénél találjátok, sztem ez az amit máshol is lehet szerezni. :)
amugy anno nekem ezt irta a postaköltégekröl hogy utánvétel kb 1300, postai utalással pedig olyan 500 körül.
BJD addict and damn proud of it!
Sheila

Re: Független csevegés BJD témában-

HozzászólásSzerző: Shiroi » 2009.01.26. 12:06

weeh~ Köszi!!^^-
...........................................//Faceup Shop•//Flickr////
Kép
Shiroi

HozzászólásSzerző: Zi-chan » 2009.02.28. 14:41

wow, köszi a linket Sheila, asszem benevezek egy lakkra mostmár ^^; csak még meg kell kérezni tőle h MSC van é még
Zi-chan

HozzászólásSzerző: Zi-chan » 2009.03.23. 18:23

Hát gyerekek, mindenkinek ajánlom a fentebb említett emberkét: http://szucslaszlo67.tar.hu/elado_makettek.htm
most intéztem vele az anyagi részét és igazán előzékeny emberke, inden simán ment, sima banki átutalással lehet nála fizetni és az ár se olyan horribilis (nekem 2 lakkra 600 ft postaköltséget számolt fel). Ha van rendelése akkor ő is kintről hozatja be szal nem olyan h nincs ha elfogyott, ez persze idő neki is, kb 2 hét volt és szegény annyiszor bocsánatot kért ^^; ha pedig van raktáron amint megkapta a pénzt postázza, illetve ha mód van rá személyesen is lehet vele rendezni (pestiek előnyben).
Zi-chan

HozzászólásSzerző: Sheila » 2009.03.23. 18:54

Zi, de jó!
Örülök hogy bevállt! Én is pontosan igy rendeltem stb...
Tök jó!!!!!!!!!!! :D

Kicsit ég a fejem hogy nem volt annyi agyam hogy elöbb szóljak róla. :oops:
BJD addict and damn proud of it!
Sheila

HozzászólásSzerző: Zi-chan » 2009.03.23. 19:52

Igazából most lett aktuális, egyébként Murphy ismeri emberünket de ez gondolom nem befojásolta a rendelésemet ^^ annyit még valaki el tud árulni h egy ilyen flakon mennyi festésre elég kb?

Alig várom h bebüdösítsem vele a lakást XD najó majd nyitott ablak mellett fujdogálom :D
Zi-chan

HozzászólásSzerző: yonjuusan » 2009.03.23. 21:16

Csináltam három arcfestést és beborítottam vele Miho tetstét teljsen, nem mondhatnám, hogy spóroltam vele, és még maradt benne kevéske(bár nem tudom, hogy cisnáltam, mert mert már olvastam olyat is, hogy két arcfestésre elmegy egy falkon :shock: )
A fújkálást személyesen zárt térben nem ajánlom, énteljsen bekábultam tőle :lol:
Kép
yonjuusan

HozzászólásSzerző: Smaug » 2009.03.23. 21:51

Huh...hát mennyiségre nem tudok tanácsot adni, még nem használtam MSC-t, csak Topcoatot, az meg pici flakonban van (egy pici flakon 3 arcfestésre volt elég^^)

De csatlakozom Almához - ha van erkély, inkább ott fújd, vagy hajolj ki az ablakon fújáskor, aztán gyorsan vissza és ablakbezár, mert nagyon csúnya tud lenni. Volt aki fuldokló rohamot kapott tőle, másoknak pedig iszonyú fejfájása lett vagy elkábultak, mint Alma.

(az amcsik hivatalosan gázmaszkot ajánlanak hozzá...de azt kicsit nehéz beszerezni...és nagyon drága^^)
Kép
Smaug

Következő

Vissza: Festés, testreszabás és esztétika