Házi praktikák benti képekhez

A fotózás művészetének elsajátítása, utómunkák a képeken

Re: Házi praktikák benti képekhez

HozzászólásSzerző: so-fiii » 2011.11.02. 23:03

oh nekem pont ilyen ikeás szennyeskosaram van..mióta gondolkodom már hogy ki kéne próbálni fénysátorként is..na majd most XD
so-fiii

HozzászólásSzerző: Shinku » 2012.04.26. 18:50

Egy gyors kérdés, bár nemtudom melyik témába illene... Egy kép "szépsége" a minél profibb gépen vagy azon múlik inkább, hogy az ember mennyire ért a photoshop és egyéb képszerkesztő programokhoz? Vagy esetleg egyiken sem/mindkettőn? Arra gondolok, hogy amikor tegyük fel van egy tök egyszerű kép az égről meg a tájról, mégis olyan különös hangulata, tehát nem olyan, mintha telefonnal lefényképeztem volna vagy élőben látnám... Ezt a profi gépekkel lehet elérni az ilyen hatásokat vagy esetleg képszerkesztővel?
Itthon: Alvin (AR - Cien) ● Letuchaia (CD - Vampire Beau) ● Wayne (SD - Shaun) ● Illinois (MNF Chloe) ● Lulu (MNF Ante) ● Ren (MNF Elf Shiwoo) ● Caro (MNF Miyu fej)
▪ ▪ ▪ Blog
Shinku

HozzászólásSzerző: Smaug » 2012.04.26. 20:56

Shinku, szerintem egyik sem.

Egy profi kép onnan ismerszik meg, hogy a fotós használja az eszét. Számatalan képet láttam már jobbnál jobb gépekkel elsütve, amik egyszerűen szánalmasan gyengék és meg nem mondanád róla, hogy DSLR-ből jöttek ki. És egy gyenge fotót még ha végtelenül szuper számítógépes utódolgozáson is viszed keresztül, akkor is legfeljebb alsó-közepessé tehetsz.

Ha látsz egy gyönyörű tájfotót, aminek egyszerűen szívbe markoló a hatása, akkor biztos lehetsz benne, hogy valahogy így történt:

a) a fotós tudta, hogy kb. mit szeretne és hogyan
b) a fotós türelmesen kivárta a megfelelő alkalmat (napszakot, időjárást)
c) az ideális beállítások voltak a fényképezőgépen (megfelelő záridő, apertúra, expozíció-korrekció és persze az ideális objektív)
d) a fotós több képet készített (próba-képeket, stb) és gondosan kiválasztotta az EGYETLEN (vagy nagyon kevés, de egymástól szignifikánsan eltérő)legszebbet

Ha olyan a kép jellege, akkor lehet hogy már itt is megvan a kívánt hangulat, bár az még profi digitális fotósok körében is ritka, és szerencsésnek mondható. Mindenesetre az alapanyag adott: a lehető legjobb minőségű, éles, fókuszált, megkomponált fénykép. Innentől jöhet az 'előhívás':

e) Photoshop vagy egyéb képfeldolgozó programmal ízlés szerint kevés/sok lépésben a színek, hangulat kialakítása, esetleg átkomponálás.

Vagy persze lehetett egyszerűen csak szerencséje. Csak az ugyebár forgandó :P

Ez egyébként BJD fotózásnál is kb. így van.

Egy kép szépségében a legkevesebb a Photoshop, és a kamera milyensége sem akkora faktor mint azt sokan gondolják. Az a lényeg, hogy az ember, aki a gép mögött áll az ismerje a gépét, és tudja mit csinál. Ezért fontosak olyan alapvető ismeretek, hogy nem teszem a babámat az ablaknak háttal fotózáskor, hogy általában nem állítom a kép kellős közepére a témát, hogy az orrlyuk-nézet minden babának rosszul áll, vagy hogy a géphez közelebbi szemre érdemes állítani a fókuszt az igazán szemet melengető képekhez.

Persze nincs olyan szabály, amit meg ne lehetne szegni...a lényeg, hogy tudd, mit csinálsz, mert különben az egész csak egy rulett és a szerencse nem elég az állandóan színvonalas képekhez.

Legalábbis ez az én véleményem, amatőrként, hiperszuper fényképezőgép nélkül.
Kép
I strangled someone with a shoelace once. Does that count as expressing myself through clothes?
Smaug

HozzászólásSzerző: Smaug » 2012.04.30. 23:01

Deviantarton jártamban-keltemben találtam egy dupla-haszon szituációt ami talán segít megvilágítani, hogy mi mekkora részt vesz ki a fotózásból. igazából Photoshop Action-okat nézegettem, amiknek a letöltése remek és egyszerű módszer lehet egy elkészített fénykép utómunkálataihoz. Az ő Actionjai például nagyon ígéretesen néznek ki:

http://lieveheersbeestje.deviantart.com ... -289227337
Van sok más is.

Ezek a képek szerintem remekül mutatják hogy mennyi a jó fénykép és mennyi a Photoshop. A fenti linken az első oszlop az eredeti, a másik kettő oszlop meg két "Photoshoppolt" változat. Ahogy látni már az eredeti képeknek is nagyon erős hangulata van, nagy odafigyeléssel vannak megkomponálva és méretezve. Igazából PS nélkül is tökéletesen megállnák a helyüket, a számítógép csak rátesz még egy löketet.

Namost nézzük meg, hogy ugyanezek a Photoshop actionok hogyan mutatnak mások képein (a kommentekből szedtem a linket, tehát tudjuk hogy pontosan ugyanez volt a számítógépes munkamenet):

Példa1: http://heavyrainisfalling.deviantart.co ... -289247605
Ez egy igen jó, tükörreflexes fényképezőgéppel készült. Hát, engem nem győzött meg.

Példa2: http://victorialovell93.deviantart.com/ ... -298474817
Ez szintén egy nagyon jó tükörreflexes géppel készült. Ez a kép lehetne az iskolapéldája hogy mennyi hibát lehet elkövetni egyetlen fotón (útjelzőtábla a leghangsúlyosabb ponton? A téma fél karja le van vágva??? Ferde!) És az utómunka meg csak rontott az egészen.

Példa3: http://bellathecat12.deviantart.com/art ... -289281026
Megintcsak szuper fényképezőgép és ezúttal a gazdája azért használta is az eszét. Ez a kép Photoshop nélkül is takaros volna, így egy pici melegséget ráadva abszolút korrekt.

Tehát mi a különbség az első link - szerintem - igazán gyönyörű és ütős fotói és a másik három között? Mindegyiknek kiváló fényképezőgépe van és ugyanazt csinálták a Photoshoppal. Az egyetlen különbség az ember aki a gép mögött áll. Ott kezdődik az egész, minden egyéb csak tupír és hajlakk.

(azért nem mondom, egy jó fényképezőgép rengeteget dob az ember lehetőségein, hogy milyen megvilágításban fotózhat vagy milyen helyeken... csak tudni is kell használni)
Kép
I strangled someone with a shoelace once. Does that count as expressing myself through clothes?
Smaug

HozzászólásSzerző: Shinku » 2012.05.01. 10:10

Húha Smaug, nagyon köszönöm mindkét válaszodat. :spark

Az első két példaképről meg nem mondanám, hogy tükörreflexes géppel készültek, ilyeneket talán még én is össze tudok hozni.
Az utolsó... na igen, arra már tényleg azt lehet mondani, hogy egy nagyon jó fotó. :spark

Azért megnyugtató, hogy nem múlik a olyan sok, mint hittem a fényképezőgépen és a photoshop-on sem.

Majd akkor próbálok feltúrni babafotózással kapcsolatos tippeket a neten ^^ (bár amiket írtál azok közül is jól jött, amit még nem ismertem ^3^ ).
Itthon: Alvin (AR - Cien) ● Letuchaia (CD - Vampire Beau) ● Wayne (SD - Shaun) ● Illinois (MNF Chloe) ● Lulu (MNF Ante) ● Ren (MNF Elf Shiwoo) ● Caro (MNF Miyu fej)
▪ ▪ ▪ Blog
Shinku

HozzászólásSzerző: Smaug » 2012.05.01. 13:38

Egyébként ha van egy jól sikerült fotód és fel akarod dobni picit számítógéppel akkor nagyon melegen tudom ajánlani az ilyen letölthetős actionokat mert igazán megkönnyítik az ember dolgát és gyönyörűek tudnak lenni anélkül hogy magadnak kellene kísérletezni ^///^

Mondjuk én még nem próbáltam őket mert csináltam magamnak egy alapot és azt szoktam módosítgatni, de az akit itt belinkeltem annyira vonzó puha fényeket tud elérni úgyhogy lehet hogy elcsábulok ;)
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Smaug 2012.05.01. 18:41-kor.
Kép
Smaug

HozzászólásSzerző: tunderlany » 2012.05.01. 14:15

Smaug, köszönöm a tippeket én is! Eddig nem ismertem ezt a PS Action dolgot, de ez valami iszonyat jó! A legjobban az tetszik, hogy látom, hogy lépésről lépésre mit machinál a képen... Köszönöm! :)
Itthon: Sathin (BBB Ophelia) & Piano (CH Angi Ai Hani) & Cashmere buksija (Angelheim Zena)
tunderlany

Előző

Vissza: Fotó tanácsadás